Rovaniemi Open vakiinnuttanut paikkansa

Rovaniemi Open vakiinnuttanut paikkansa

Yksi Rovaniemen golfkesän päätapahtumista Lapland Hotelsin ja Wetterin sponsoroima Rovaniemi Open pelattiin Ounasvaaran Golfpuistossa Santa Claus Golfin erinomaisessa kunnossa olevalla golfkentällä elokuun 12. ja 13. päivä.

Kaksipäiväisen Rovaniemi Open kilpailun 83 kilpailijaa aloittivat kilpailun lauantaina 12.8. Ounasvaaran golfpuiston aurinkoisella ja erinomaisessa kunnossa olevalla golfkentällä. Golfin ja auringon lisäksi kilpailijat pääsivät ensimmäisenä kisapäivänä nauttimaan Lapin Safareiden keittiömestareiden herkuista ja väyläkioskin lätyistä. Toinen ja ratkaiseva kisapäivä pelattiin pilvisemmässä säässä, mikä ei kuitenkaan vaikuttanut tunnelmaan tai kentän pelattavuuteen. Molemmat olivat erinomaisia läpi viikonlopun.

Rovaniemi Open kilpailtiin kolmessa sarjassa: Miehet HCP lyöntipeli, Miehet Pistebogey ja Naiset Pistebogey. Lisäksi kilpailussa palkittiin erikoiskilpailujen lähimmäs lippua väylällä 6 ja pisin draivi väylällä 1, sekä paras Scrach tulos.

Naisten pistebogeyn voittoon toisen päivän huikealla suorituksella nousi Raisa Bergman. Miesten pistebogeyn voiton vei molempina päivinä tasaista tulosta tehnyt Jukka Niemi. Miesten lyöntipelin toisen päivän hieno tulos vahvisti Asko Hirvisalon voiton. Parhaan miesten Scratch tuloksen teki Hannu Ylinenpää. Erikoiskilpailuissa väylän 6 lähimmäs lippua kisan voiton vei naisten pistebogey sarjan voittaja Raisa Bergman. Pisimmän draivin väylällä 1 vei nimiinsä vuoden 2016 Rovaniemi Openin miesten lyöntipelin voittaja Mikko Saviaro.

Seuran 30-vuotis juhlakilpailuna viime vuonna ensimmäistä kertaa pelattu kaksipäiväinen Rovaniemi Open on vakiinnuttanut paikkansa Rovaniemen golfkesässä. Kilpailunjohtaja Kari Plosila kiitti osallistujia erinomaisesta kilpailusta: ”Rovaniemi Openissa oli tänä vuonna mukana kilpailijoita aina 15-vuotiaasta 79-vuotiaaseen, mikä on hyvä esimerkki lajin hienoudesta. Vasta 15-vuotias kilpajuniorimme Eemeli Mylläri pelasi sunnuntaina parhaan tuloksen miesten lyöntipelissä jääden kokonaiskilpailun neljänneksi.”

Onnea voittajilla ja kiitos kisailijoille ja sponsoreille, sekä erinomaiseen kuntoon kentän laittaneelle kenttähenkilöstölle. Käykäähän katsomassa tunnelmat viikonlopulta facebookissamme (kuvat pääsette katsomaan, vaikka ette olisikaan itse Facebookissa).